Transport Morski
Oceaniczne przestrzenie i potęga wielkich statków - transport morski to klucz do globalnego handlu. Odkryj z firmą Venax tajniki żeglugi oraz jak profesjonalnie przewozimy Twoje towary po największych akwenach świata
Często zastanawiamy się jaką drogą dotarły do nas towary z odległych zakątków globu. Czy orientalne produkty, które kupujemy zostały wysłane do naszego kraju samolotem, a może przyjechały pociągiem? Odpowiedź dla wielu może okazać się nieoczywista, ponieważ to transport morski odpowiada za największa ilość towarów, jeżeli będziemy kierować się kryterium masy. Każdy statek kontenerowiec zabiera ze sobą na pokład ogromną ilość kontenerów morskich, które wypełnione są różnego rodzaju towarami.
Spedycja morska – klucz do efektywnego handlu
Zagadnienie spedycji morskiej, czyli sprawnego organizowania przewozu towarów za pomocą żeglugi morskiej, jest bardzo ważne w kontekście wzrostu każdego biznesu, którego cele sięgają poza granice kraju. Oczywiście transport morski nie jest jedynym środkiem za pomocą którego, możemy przesyłać towary, ale w pewnym momencie wzrostu istotną kwestią jest rozważenie przewozu ładunków w ten sposób. W realiach naszego kraju ma to zastosowanie szczególnie w przypadku chęci wysyłki towarów na północ, do państwa takich jak Norwegia, czy Szwecja. Spedycja morska okazuje się w takim przypadku idealnym rozwiązaniem, szczególnie ze względu na ilość towarów jaką możemy wysłać za jej pomocą.
Zalety transportu morskiego
Zalety jakie niesie za sobą transport morski powinny zwrócić uwagę wszystkich tych, którzy myślą o zwiększeniu skali przesyłania swoich towarów. Bardzo ważnym czynnikiem jest oczywiście destynacja, ponieważ spedycja morska nie będzie rozwiązaniem skierowanym do wszystkich. Wiele zależy od zasięgu oraz profilu działalności firmy, która jest zainteresowana wysyłką towarów drogą morską. Niemniej jednak zalety transportu morskiego, są wymierne w przypadku przedsiębiorstw, które mogą pozwolić sobie na wysyłkę towarów za jego pośrednictwem. Zalety transportu morskiego to między innymi:
- Ekonomia skali: kontenery morskie pozwalają na przewożenie bardzo dużej ilości towarów, minimalizując tym samym koszty jednostkowe, co przekłada się na oszczędności,
- Wszechstronność: statek kontenerowiec może przewozić różnego rodzaju towary, ograniczeniem jest tylko rozmiar kontenera oraz ich ilość,
- Wpływ na środowisko: porównując transport morski do innych rodzajów transportu możemy stwierdzić, że emisja CO2 na jednostkę przewożonego towaru jest niska,
- Bezpieczeństwo: transport wodny charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem przewożenia towarów, co wpływa na pewność dotarcia do celu,
- Stabilność cen: koszty transportu morskiego charakteryzują się małymi wahaniami, co jest istotną cechą w przypadku prognozowania kosztów.
To oczywiście nie wszystkie zalety transportu morskiego. Moglibyśmy jeszcze wymienić możliwości jakie niosą za sobą kontenery morskie, a konkretnie ich rolę w tymczasowym przechowywaniu produktów. Mogą one pełnić rolę tymczasowych magazynów. Statek kontenerowiec jako synonim żeglugi morskiej to także dostępność, gdyż niemal każdy kraj z dostępem do morza oferuje porty zdolne do obsługi transportu morskiego.
Transport wodny
Transport wodny to nie tylko żegluga morska. To także transport wodny śródlądowy. Oba rodzaje transportu zasadzają się na tym samym – w obu przypadkach do transportu towarów wykorzystywane jest poruszanie się na wodzie. Czy zatem możemy zauważyć wiele podobieństw w obu sposobach przesyłania towarów? Nic bardziej mylnego, różnice są znaczące, a specyfika obu różna. Transport wodny śródlądowy ograniczony jest do wód wewnętrznych danego państwa, dlatego ciężko będzie się w nim doszukać jakiejkolwiek zalety transportu morskiego. Statek kontenerowiec nie będzie w stanie przemieszczać się po wodach śródlądowych ze względu na gabaryty jakimi operuje. Związana jest z tym pojemność przewozowa, transport wodny po morzach i oceanach pozwala na wysyłkę większej ilości towarów, co wydatnie przekłada się na koszt jednostkowy wysyłki. Wszystko powiązane z wielkościami jakimi jesteśmy w stanie operować na morzu – nie mają one żadnego przełożenia na wody śródlądowe.
Największe porty morskie w Polsce
Jeżeli myślimy – największe porty morskie w Polsce, pierwszym miastem, które wpadnie nam do głowy jest Gdańsk. Port w Gdańsku jest jednym z najszybciej rozwijających się europejskich portów ostatniej dekady, świadczą o tym dane z 2021 roku, które pokazują, że gdański port przeładował wtedy 53,2 mln ton ładunków! Największe porty morskie w Polsce nie mogą ograniczać się do jednego miasta. Na drugim miejscu podium znajduje się port Szczecin-Świnoujście, a wolumen przeładunkowy dla tego portu za rok 2021 wyniósł 33,2 mln ton ładunków. Podium zamyka gdyński port, który przeładował 26,7 mln ton ładunków. Powyższe dane obrazują jak bardzo sprzyjająca jest infrastruktura dla transportu morskiego w Polsce, największe porty morskie w Polsce są jednymi z najdynamiczniej rozwijających się, czego dowodzi przede wszystkim Port w Gdańsku.
Podsumowanie
Transport morski odgrywa kluczową rolę w międzynarodowym handlu, umożliwiając efektywną i masową dystrybucję towarów z różnych zakątków świata. Duża pojemność statków kontenerowych zapewnia ekonomiczną efektywność oraz wszechstronność przewozów. Centralnym aspektem tej branży jest spedycja morska, dostosowana do obsługi złożonych operacji handlowych. Poza korzyściami ekonomicznymi, transport morski oferuje również zalety ekologiczne, charakteryzując się niższą emisją CO2 w porównaniu do innych metod przewozu. Polska, z jej strategicznymi portami takimi jak Gdańsk, Szczecin-Świnoujście i Gdynia, podkreśla swoją ważność w europejskim łańcuchu dostaw. Wspomniane dane potwierdzają znaczenie i dynamikę rozwoju transportu morskiego w naszym kraju, czyniąc Polskę kluczowym graczem w tym sektorze.