Venax sp. z o.o. Venax sp. z o.o.

Venax Industry Logistic

Service You Can Rely On.

Jakie dokumenty są potrzebne przy odprawie celnej?

Jakie dokumenty są potrzebne przy odprawie celnej?

Jakie dokumenty są potrzebne przy odprawie celnej?

Dokumenty odprawa celna

Zastanawiasz się, jakie dokumenty są potrzebne przy odprawie celnej? W tym artykule pomożemy uporać Ci się z tym zagadnieniem. Do takich transportów pomocny może okazać się doświadczony spedytor, jakim jest Venax. Niejednokrotnie podejmowaliśmy się transportu międzynarodowego, również takiego gdzie potrzebna była odprawa celna. 

Dokumenty niezbędne do odprawy celnej

Odprawa celna nie jest łatwą sprawą. Skomplikowany proces jest jednak uproszczony dzięki specjalistom działającym na rynku spedycji. Firma Venax oferuje preferencyjną obsługę klienta.

Ważne jest, aby posiadać fakturę handlową, która będzie kilkujęzyczna. Wszystko w niej musi być przystosowana do języka lokalnego. Tak więc przy imporcie towaru do Polski faktura powinna być polskojęzyczna z polskimi stawkami podatkowymi.

Powinniśmy mieć również listę pakową, czyli specyfikację ładunkową. W niej zawiera się ile sztuk danego towaru mamy, jaki towar, wagę netto, brutto oraz kubaturę. Jeśli zdecydujemy się na transport morski, niezbędny będzie również list przewozowy. On musi zawierać jedną z trzech opcji: Telex Relase, czyli dokument upoważniający do zwolnienia towaru.

Są jeszcze inne formy: Express B/L Sea waybill lub też oryginalny konosament. W wypadku transportu powietrznego potrzebny jest nam Air Waybill. Przy transporcie kolejowym zaś CIM/SMGS. Do tego dochodzi potwierdzenie płatności czy też świadectwo pochodzenia, które potwierdza, że dany towar pochodzi z kraju eksportera. Część produktów musi także posiadać certyfikat CE i test reports. Są to certyfikaty świadczące o uzyskaniu norm Dyrektywy Nowego Podejścia. Jeśli zdecydujemy się na import i eksport fauny należy także posiadać CITES. To upoważnia nas do wywozu i wwozu fauny i flory do i z innych krajów. Z pozostałych dokumentów wyszczególnia się także: certyfikat fumigacji, deklarację wartości celnej oraz pozostałe certyfikaty.

Dokumenty, które powinniśmy otrzymać to SAD, PZC oraz POD. Są to odpowiednio dokumenty potwierdzające rozpoczęcie procesu celnego. PZC zaś potwierdza dokonanie importu towaru. POD informuje nas o wysokości należności do pokrycia. 

Przy tak skomplikowanym procesie może okazać się niezbędna pomoc doświadczonej firmy. Venax niejednokrotnie zajmował się importem oraz eksportem, który był objęty odprawą celną. Dzięki temu nasi pracownicy bez problemu poradzą sobie ze złożeniem niezbędnej dokumentacji dotyczącej eksportu i importu towarów. Venax przez wiele lat sprawdził się na rynku i dzięki naszej firmie przewóz towarów objętych odprawą celną nie jest problemem.

Oto 7 dokumentów, które mogą być potrzebne przy odprawie celnej:

Faktura handlowa - dokument potwierdzający wartość towarów, których dotyczy import lub eksport.

List przewozowy (fracht) - dokument określający, jakie towary są transportowane i jakim środkiem transportu.

Dokumenty transportowe - potwierdzenie, że towary zostały przewiezione z jednego kraju do drugiego, np. CMR.

Dokumenty celne - dokumenty zawierające informacje o towarze, przewoźniku, imporcie lub eksporcie oraz o płatnościach celnych.

Dokumenty ubezpieczeniowe - polisa ubezpieczeniowa, która potwierdza ubezpieczenie towarów w czasie transportu.

Certyfikaty pochodzenia towarów - dokumenty, które potwierdzają skąd pochodzi dany towar.

Dokumenty sanitarno-weterynaryjne - dokumenty potwierdzające, że towary są bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Masz pytania odnośnie procedury odprawy celnej lub dokumentacji celnej? Nasi specjaliści chętnie Ci pomogą. Skontaktuj się z nami teraz.

Skontaktuj sie z nami