Pociąg z Chin do Polski
W ostatnich latach transport kolejowy stał się popularną metodą międzykontynentalnego transportu towarów. Jest on nie tylko tańszy niż transport lotniczy, ale także szybszy niż przewóz ładunków drogą morską. Poznaj szczegóły dotyczące transportu kolejowego z Chin do Polski!
Transport z Chin do Polski – dlaczego pociągiem?
Umacnianie wymiany handlowej między Polską i Chinami to ważna część inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku. Strategiczne położenie naszego kraju sprawia, że jest on punktem tranzytowym dla korytarzy transportowych między Azją a Europą.
Relacje gospodarcze Chin i Polski ożywiły się po tym, jak w 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał umowę o partnerstwie strategicznym w Państwie Środka.
Towary z Chin do Polski przewożone są głównie statkami, samochodami i pociągami. Jednak w ostatnich latach szczególny nacisk kładzie się na infrastrukturę kolejową. Jest ona nie tylko szybsza niż transport morski, lecz także kosztuje mniej od przewożenia towarów drogą powietrzną.
Tranzyt ładunku pociągiem z Chin do Polski trwa około 16 dni – to o połowę krócej niż w przypadku statku towarowego!
Co przewożą pociągi z Chin do Polski?
Do towarów najczęściej transportowanych drogą kolejową należą:
ubrania;
komponenty do maszyn;
urządzenia elektroniczne;
żywność;
części samochodowe.
Rozwój przewozów kolejowych jest niezwykle dynamiczny. Podczas gdy w 2011 roku trasę Chiny-Europa pokonywało zaledwie 17 pociągów, w 2019 roku było ich już ponad 8 tysięcy!
Ważne połączenia na trasie Polska-Chiny
Chengdu–Łódź
W grudniu 2012 r. uruchomiono połączenie kolejowe Chengdu-Łódź. Od tego momentu stolica województwa łódzkiego się ważnym węzłem komunikacyjnym łączącym chińskie miasto z krajami europejskimi. Jako jeden z pierwszych tego typu projektów wniósł on znaczący wkład w Inicjatywę Pasa i Szlaku.
Pokonanie trasy kolejowej z Chengdu do Łodzi zajmuje około 14 dni.
Wuhan–Łódź
Trasa kolejowa z Wuhan wiedzie przez środkowe oraz północno-wschodnie Chiny i kończy się w Łodzi. Przewóz ładunków trwa około 15 dni – dzień dłużej niż w przypadku transportu z Chengdu.
Z Wuhan do Łodzi przewozi się głównie produkty firmy Foxconn Group – tajwańskiego producenta podzespołów elektronicznych.
Xi'an–Małaszewicze
Region Przeładunkowy Małaszewicze to jeden z kluczowych punktów tranzytowych w całej Europie. Przejeżdża tędy zdecydowana większość ładunków, które podróżują z Chin do Europy. Z tego względu połączenie Xi'an–Małaszewicze to bardzo ważna trasa dla międzykontynentalnej wymiany handlowej.
Pociąg towarowy jedzie z Xi'an do Małaszewicz przez 10–12 dni.
Suzhou–Warszawa
Trasa Suzhou–Warszawa powstała jako element projektu AsstrA „Transport koleją z Chin”. W ramach tej inicjatywy pociąg towarowy transportuje ładunki koleją transsyberyjską z Chin do stolicy Polski. Podróż trwa około dwóch tygodni.
Nowy Jedwabny Szlak ma olbrzymi potencjał ekonomiczny, a Polska otrzymała szansę stania się ważnym punktem na trasie Chiny–Europa. Jeśli jednak chcemy być częścią tej inicjatywy, musimy stale rozwijać i usprawniać nasz transport kolejowy.
Skontaktuj się z nami przez formularz i skorzystaj z usług venax.net.